Deklaracja dostępności
Urząd Miasta i Gminy Szamotuły zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Deklaracja dostępności dotyczy strony www.szamotuly.pl.
- Data publikacji strony internetowej:
- Data ostatniej istotnej aktualizacji:
Stan dostępności cyfrowej
Ta strona internetowa jest częściowo zgodna z załącznikiem do ustawy o dostępności cyfrowej z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności wymienionych poniżej.
Niedostępne treści
Niezgodność z załącznikiem
- nie wszystkie grafiki/zdjęcia posiadają opis alternatywny,
- serwis częściowo zawiera dokumenty PDF, które powstały jako skany dokumentów.
- część plików nie jest dostępnych cyfrowo.
Przygotowanie deklaracji dostępności i jej aktualizacja
- Data sporządzenia deklaracji:
- Data ostatniego przeglądu deklaracji:
Deklarację sporządziliśmy na podstawie samooceny w oparciu o Listę kontrolną do badania dostępności cyfrowej strony internetowej v. 2.2 (docx, 0,12MB).
Udogodnienia, ograniczenia i inne informacje
Strona posiada następujące ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami:
wersję kontrastową, możliwość zmiany rozmiaru tekstu, widoczny fokus.
Skróty klawiszowe
Na stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe.
Wszystkie problemy z dostępnością cyfrową tej strony internetowej możesz zgłosić do Marcin Nowak, marcin.nowak@szamotuly.pl. +48612927583
Każdy ma prawo wystąpić z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej tej strony internetowej lub jej elementów.
Zgłaszając takie żądanie podaj:
- swoje imię i nazwisko,
- swoje dane kontaktowe (np. numer telefonu, e-mail),
- dokładny adres strony internetowej, na której jest niedostępny cyfrowo element lub treść,
- opis na czym polega problem i jaki sposób jego rozwiązania byłby dla Ciebie najwygodniejszy.
Na Twoje zgłoszenie odpowiemy najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu 7 dni od jego otrzymania.
Jeżeli ten termin będzie dla nas zbyt krótki poinformujemy Cię o tym. W tej informacji podamy nowy termin, do którego poprawimy zgłoszone przez Ciebie błędy lub przygotujemy informacje w alternatywny sposób. Ten nowy termin nie będzie dłuższy niż 2 miesiące.
Jeżeli nie będziemy w stanie zapewnić dostępności cyfrowej strony internetowej lub treści, wskazanej w Twoim żądaniu, zaproponujemy Ci dostęp do nich w alternatywny sposób.
Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością
Informacje na temat procedury składania skarg na brak dostępności:
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej tej strony internetowej lub jakiegoś jej elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej lub elementu strony internetowej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich www.rpo.gov.pl .
Pozostałe informacje
Dostępność architektoniczna
W tej części zostały zamieszczone informacje, dotyczące dostępności architektonicznej obiektów, w których siedzibę ma Urząd Miasta i Gminy w Szamotułach.
Budynki będące siedzibą władz Gminy są tylko częściowo dostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami.
W związku z tym każdy budynek wraz z najbliższymi miejscami postojowymi dla osób niepełnosprawnych, został opisany odrębnie.
I Budynek główny („A") Urzędu Miasta i Gminy w Szamotułach, ul. Dworcowa 26
Budynek główny („A") w którym mieszczą się następujące wydziały: Biuro obsługi, Wydział Administracyjno–Gospodarczy, Wydział Funduszy Pomocowych i Rozwoju, Wydział Spraw Obywatelskich i Urząd Stanu Cywilnego, Biuro Rady Miasta i Gminy Szamotuły, Wydział Podatków i Opłat, Wydział Finansowo–Budżetowy, Wydział Dialogu Społecznego i Promocji, Burmistrz Miasta i Gminy Szamotuły, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Szamotuły, Skarbnik, Sekretarz.
Opis dostępności architektonicznej głównego budynku Urzędu:
Wejście główne od strony ul. Dworcowej jest niedostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową; do budynku prowadzą kamienne schody.
Wejście od strony ul. Wojska Polskiego przez dziedziniec wewnętrzny jest dostępne dla osób z niepełnosprawnościami; z poziomu dziedzińca jest wejście do przedsionka windy, którą można się dostać na poziom -1; 0 i +1. Jest możliwy podjazd pod budynek wjazdem głównym na dziedziniec.
Na poziomie 0 istnieje bezpośredni dostęp wózkiem do Biura obsługi, Biura Rady MiG Szamotuły, Wydziału Spraw Obywatelskich i Urzędu Stanu Cywilnego, Wydziału Funduszy Pomocowych i Rozwoju. Pośredni dostęp przez salę ślubów jest możliwy do dalszej części Wydziału Spraw Obywatelskich i Urzędu Stanu Cywilnego.
Na poziomie -1 zlokalizowano toalety do których jest dostęp poprzez windę.
Poziom +1 dostępny jest również w sposób bezpośredni dla osób z niepełnosprawnością ruchową (winda). Na poziomie tym zlokalizowane są gabinety: Burmistrza Miasta i Gminy Szamotuły, Zastępcy Burmistrza oraz Wydział Podatków i Opłat.
Poziom +2 jest w chwili obecnej niedostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Jest możliwość kontaktu z pracownikami Wydziału Finansowo–Budżetowego, Wydziału Dialogu Społecznego i Promocji, Wydziału Administracyjno–Gospodarczego, Skarbnikiem i Sekretarzem po umówieniu spotkania telefonicznie.
II Budynek („D") Urzędu Miasta i Gminy w Szamotułach, ul. Dworcowa 24
Budynek („D") w którym mieszczą się: Wydział Nieruchomości i Gospodarki Przestrzennej, Wydział Gospodarki Odpadami i Wydział Inwestycji i Gospodarki Komunalnej.
Opis dostępności architektonicznej budynku („D") Urzędu:
Budynek nie dostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchową.
Możliwość kontaktu z urzędnikami została zapewniona poprzez telefoniczne umówienie spotkania.
Dodatkowo wchodząc wejściem od strony parkingu jest możliwość skorzystania z domofonu, którym można przywołać pracownika z danego wydziału.
Przed budynkiem bezpośrednio od strony parkingu zlokalizowano 2 miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych.
Dostępność komunikacyjno-informacyjna
Informacje o możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego:
w budynku Urzędu Miasta i Gminy Szamotuły jest możliwość skorzystania z tłumacza języka migowego.
Podstawa prawna
Rozporządzenie Rady Ministrów z 9 listopada 2017 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych Dz. U. z 2017 r. poz. 2247
Ustawa z 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych Dz.U. z 2019 r. poz. 848