Minęły 102 lata od wybuchu Powstania Wielkopolskiego
Mamy powody do dumy. Wczoraj minęły 102 lata od wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Jednego z niewielu polskich powstań zbrojnych udanych w sensie wojskowym, ale jedyne, które przyniosło bardzo konkretny polityczny sukces – wywalczyło Wielkopolsce wolność.
Wielkopolanie znają nazwiska słynnych polityków, działaczy, żołnierzy: Paderewski, Ratajczak, Dowbor-Muśnicki, Tomaszewski, Taczak. Znają też postaci mniej znane. Ich szamotulscy krewni do dzisiaj żyją, mówią o nich, wspominają. Odwiedzają ich zadbane groby. Bez powstańczych bohaterów trudno też byłoby dzisiaj mówić o wielkopolskim etosie: pracy, odpowiedzialności i racjonalizmu. Wartościach, które skutecznie pomogły przetrwać lata niewoli. Tym samym etosie, który porwał do sięgnięcia za broń i stoczenia zwycięskiej walki!
Warto o tym pomyśleć i zapalić świeczkę na powstańczych mogiłach. W Szamotułach jest ich dużo …


