100 – lecie Ochotniczej Straży pożarnej w Przecławiu
28 maja 2022 roku druhny i druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Przecławiu świętowali 100 lecie istnienia swojej jednostki. Uroczystość rozpoczęła Msza święta o godz. 14:00 w kościele pw. Św.Mikołaja w Żydowie, koncelebrowana przez proboszcza parafii ks. Wojciecha Kaźmierczaka i ks. Kanonika Andrzeja Grabańskiego. Następnie przy dźwięku syren kolumna strażackich aut udała się pod remizę w Przecławiu. Tam odbył się uroczysty apel, przy udziale przybyłych jednostek straży z naszej gminy, zaproszonych gości i wszystkich sympatyków straży. Nie zabrakło wielu życzeń, gratulacji i wyrazów uznania.
„Tę 100 -letnią historię, a na jej tle wydarzenia pisali nasi poprzednicy, piszemy i My Druhny i Druhowie i miejmy nadzieję, że kolejne pokolenia będą mieć w tym również swój udział” – napisał między innymi w liście gratulacyjnym druh Jacek Gołąb – prezes Zarządu Miejsko-Gminnego ZOSP RP.
Na koniec apelu poświęcona została tablica pamiątkowa, na której znalazł się napis oddający hołd wszystkim dotychczasowym strażakom ochotnikom – „Trwajmy w służbie tak jak poprzednicy, by dzięki nam następcy w niej trwali – Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”.
Po uroczystej części wszystkich zaproszono do obejrzenia pamiątkowej wystawy zdjęć w części świetlicowej remizy. Na dzieci czekały małe atrakcje i animacje, a dorośli przy kawie, grochówce i przecławskich słodkościach mogli wspólnie spędzić czas razem. „Bo razem zawsze możemy więcej” – tak swoje podziękowania tego dnia zakończył właśnie Prezes OSP w Przecławiu - druh Michał Płachetka.
Cała jednostka OSP w Przecławiu dziękuje w tym miejscu wszystkim, którzy przez wszystkie lata wspierali ją w działaniach oraz szczególnie pomogli w przygotowaniach obchodów 100-lecia jednostki.
Dziękujemy za okazaną pomoc i wsparcie.
Dzięki niej możemy zdziałać więcej.
OSP Przecław 1922-2022
Anita Płachetka
foto: Magda Prętka








