WIĘKSZY NABÓR DO SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH
Samorządy stowarzyszone w Metropolii Poznań przyjęły zasady organizacyjne i finansowe dotyczące zwiększonego naboru do szkół średnich w roku szkolnym 2023/2024. W szkołach Poznania i powiatu poznańskiego powstaną dodatkowe klasy, żeby zaspokoić zapotrzebowanie blisko dwukrotnie wyższej liczby uczniów kończących w tym roku naukę na poziomie podstawowym. Będzie na nich czekać 12 tys. miejsc w Poznaniu i 2 tys. - w powiecie poznańskim.
Siedemnaście gmin powiatu poznańskiego, a także Śrem, Szamotuły, Oborniki i Skoki sfinansują naukę zwiększonej liczby absolwentów szkół podstawowych - to praktycznie półtora standardowego rocznika, co jest wynikiem kumulacji efektów reform edukacji z ostatnich 10 lat. Już od lat młodzież z 21 gmin uczy się i dalej będzie się mogła uczyć w szkołach średnich Poznania i powiatu poznańskiego.
- Mieliśmy świadomość stojącego przed nami wyzwania, dlatego od tygodni rozmawialiśmy o tym w gronie samorządów Metropolii – powiedział Jacek Jaśkowiak, Prezydent Poznania, Prezes Metropolii Poznań – W tym tygodniu Rada Metropolii przegłosowała współfinansowanie zwiększonej liczby miejsc w szkołach. Uważam, że to głosowanie było jednym z najważniejszych w historii naszego stowarzyszenia. Mamy w Poznaniu o ponad 50 procent więcej absolwentów ósmych klas niż w poprzednich latach, a teraz mamy też o ponad 50 procent większą dla nich ofertę. Bardzo dziękuję Staroście, Burmistrzom i Wójtom, którzy z troski o uczniów podjęli nieoczywistą przecież decyzję. Co więcej, zobowiązaliśmy się do rozmów o kolejnych latach, żeby jeszcze w tym roku wypracować rozwiązanie na okres do 2030 roku.
- To mocny przykład tego, jak skutecznie potrafimy działać łącząc samorządowe siły – ocenił Jan Grabkowski, Starosta Poznański, Wiceprezes Zarządu Metropolii Poznań – Mamy świadomość naszej specyficznej sytuacji geograficznej: powiat poznański jest położony wokół Poznania. Mamy szkoły, które prowadzimy jako powiat, są placówki organizowane przez gminy. Jednak dla wielu naszych uczniów szeroka i dostępna komunikacyjnie oferta edukacyjna stolicy regionu jest bardzo atrakcyjna. Ze świadomością blisko dwa razy większej liczby uczniów niż choćby dwa lata temu, usiedliśmy do rozmów, żeby zaspokoić ich potrzeby. Po trudnych rozmowach wstaliśmy od stołu z jednogłośnie zaakceptowanym rozwiązaniem.
W efekcie decyzji Rady Metropolii Poznań możliwe było zgłoszenie w systemie naboru do szkół ponadpodstawowych na rok 2023/24: 12153 miejsc w Poznaniu i 1872 miejsc w powiecie poznańskim (łącznie szkoły, dla których organem prowadzącym jest powiat bądź gmina), co daje łącznie możliwość nauki dla 14025 uczniów.
Metropolia Poznań to stowarzyszenie, które tworzą powiat poznański oraz miasta i gminy Buk, Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Oborniki, Pobiedziska, Poznań, Puszczykowo, Rokietnica, Skoki, Stęszew, Suchy Las, Swarzędz, Szamotuły, Śrem, Tarnowo Podgórne.



